אחד ממתכוני האיכרים המאפיינים ביותר את חבל אלזאס הוא השוקרוט גארני.

בסך הכל מתכון פשוט וזול, המבוסס על נקניקיות שמנות, לרוב מבשר חזיר או ברווז, המבושלות עם כרוב, כרוב כבוש ובירה. שילוב שומן הבשר עם חמיצות הכרוב והאלכוהול שעוטף הכל, יוצרים מאכל נפלא, משביע ומאד פשוט להכנה.

הפעם, ניצור דווקא מנה ראשונה מעודנת מהמאכל הכפרי והגס הזה.

כמו במאכלים כפריים אחרים שבסך הכל נולדו מאילוצים של מבחר מצומצם וצורך להסתפק במזון משביע מצד אחד וזול מצד שני - אפשר כאן לשחק עם המרכביבים בהתאם למצאי, לטעמכם והקפדת הכשרות.
מצד שני, במקומות שונים יודעים לקחת את המנה הזו לגבהים באמצעות שימוש בחומרי גלם יקרים כמו שמפנייה וכבד אווז.

אפשר להשתמש בנקניקיות מבשר חזיר או בבשר אווז מעושן ובכל מקרה כדאי להוסיף קבנוס בקר רגיל. אפשר להוסיף בשר צלי משאריות, אפשר להוסיף תפוחי אדמה או לוותר עליהם לחלוטין. בירה שונה תתן טעם שונה וגם גם היחס בין יין לבן לבירה. אפשר גם לוותר על היין הלבן לגמרי, להשתמש בהרבה בירה ולקבל מנה קצת יותר כבדה שתתאים לחורף גשום.

חומרים לקדירה שתספיק ל-6 מנות עיקריות או להמון מנות ראשונות

אופן ההכנה

  1. מטגנים את הבצל בסיר עמוק במעט שמן זית עד לשקיפות ומוסיפים את שומן האווז
  2. קורצים מתפוחי האדמה כדורים קטנים באמצעות כף פריזיאן או שפשוט חותכים לקוביות בגודל 2 על 2 סנטימטרים ומניחים את הכדורים/קוביות בשכבה אחת על הבצל המטוגן
  3. קולפים את תפוח העץ, פורסים ואת הפרוסות חותכים לגפרורים.
  4. כותשים את התבלינים למעט עלה הדפה והערער שנשאר שלם
  5. מערבבים את הכרוב הטרי, הכרוב הכבוש המסונן ותפוחי העץ. מוסיפים את כל התבלינים והסוכר. כדאי לשים לב לכמות המלח בהתאם למליחות הכרוב הכבוש. גם חלק מהנקניקיות עלול להיות מלוח ויש לקחת זאת בחשבון.
  6. חותכים את הנקניקיות לפרוסות באורך 3-4 סנטימטרים. אם רוצים לעצב מעט את המנה, בראש חתיכות הקבנוס או אחד מסוגי הנקניקיות, חותכים צלב בעומק סנטימטר אחד. במהלך הבישול הצלב יפתח (ויקרע חלק מהנקניקיה) עד לצורה של פרח.
  7. מסדרים בארבע שכבות את תערובת הכרוב והנקניקיות מעל תפוחי האדמה ומהדקים
  8. יוצקים את היין הלבן והבירה
  9. סוגרים את הסיר, מביאים לרתיחה, מעבירים לאש קטנה ומבשלים במשך שעה. טועמים ומשפרים תיבול, בעיקר מליחות

להגשה, מסדרים מעט תערובת כרוב, עליה חתיכת נקניקיה מכל סוג וקוביית תפוח אדמה. מטפטפים מעט רוטב חזרת או חרדל ומפזרים עירית או בצל ירוק שנפרס לאורך לסרטים.
יין לבן יבש ילווה נהדר את המנה אם רוצים עדינות או בירה קרה אם רוצים לשמוח עם השוקרוט כארוחת קדירה שלימה.

השריית הכרוב הכבושערבוב הכרוב הכבוש עם הכרוב הטרימגוון נקניקיותכתישת תבליניםהוספת שומן אווזהנחת שכבת תפוחי אדמה על הבצלשכבת בשריםיציקת בירה על שכבות התבשילבישול בסיר מכוסה