רחוב 42 - מיקרו קוסומוס של ניו יורק

רחוב 42 - מיקרו קוסומוס של ניו יורק
חתך היסטורי של ניו יורק עיבוד: עמנואל רוזנצוייג

לאורך רחוב 42, אפשר לפגוש את רצף ההסטוריה של ניו יורק ואמריקה בכלל, על פניה השונות ועם קצת תשומת לב והשתהות בנקודות השונות, מקבלים פרספקטיבה מעניינת על החיים ובעיקר על מקומנו ביום. פיזית, פוליטית, תרבותית, דתית.

עמנואל יוצא לסיור מרתק של יום בניו יורק, עבור תוכנית הבוקר של קשת בערוץ שתיים.

פעמים רבות, אני מתעורר בגלל הג'ט לג הרבה לפני שהכרך העצום ניו יורק מתחיל את היום. אני יוצא לרחוב השקט, רץ בסנטרל פארק ועם הזריחה, מתחיל לחוש את דופק העיר עולה.

זה מרגיש לי כמו שחשים בחזה פעימות רמקול בס רב מימדים.

כל פעימת דופק כזו, מזרימה אנרגיה לכל חלקי העיר. עיר ליברלית לכל דעה, סגנון ואמונה. עיר אשר היסטוריה של חלוציות ויזמות שזורה בה בפיתוח עצום, שאפתני ומודרני. עיר שהפכה למרכז עצבים עולמי עסקי, מסחרי ותרבותי ויחד עם זו – עם השנים גם למקום שאנשים גרים בו.

בצד עורקים ראשיים, צצו אלפי עסקים שכונתיים קטנים וייחודיים. בתי קפה, מכולות, בתי חינוך, גנים ציבוריים, פינות ישיבה ומפגש.

מאז כהונתו של רודי ג'וליאני, ראש העיר המיתולוגי והמשך בבלומברג, איכות החיים בעיר עולה ומתפתחת כך שמרקם המורכב הזה באמת יעבוד.

כל אלו, הפכו את ניו יורק למגנט אדיר מימדים אשר מושך מיליוני תיירים בחודש. כל אחד מהם מוצא את מה שמעניין אותו ותמיד נשאר טעם של עוד. אפשר שבועות וחודשים לגלות דברים חדשים בעיר, בעיקר אם מתמקדים קצת ולא רק חולפים.
זווית מעניינת על העיר, אפשר לקבל אם מסיירים חצי יום לאורך רחוב 42 המפורסם אשר בעבר נתפס כמוקד זנות ופשע, אולם כבר שנים רבות אופיו התהפך לגמרי.

הרחוב מתחיל בבניין האומות המאוחדות על גדות הנהר המזרחי, חוצה את העיר ומסתיים על גדות ההאדסון במערב. מעבר דרך כמה תחנות שבו, חושף בעצם חתך של העיר. חתך היסטורי, פוליטי, עסקי, מסחרי ותרבותי.
בסוף המאמר, תמצאו קישור לקובץ עם מפה המרכז את נקודות העניין. מי שרוצה לקבל תמונה ראשונית כבר עכשיו, מוזמן להמשיך לקרוא.

תחנה מס 1: בניין האומות המאוחדות

ללא ספק, מרכז פוליטי רב משמעות. אמנם בן-גוריון תבע את האימרה "או'ם שמום", אבל בראי ההיסטוריה אי-אפשר להתעלם מההשפעה של המתרחש בבניין הזה על השיח הפוליטי הגלובאלי, על המודעות שנבנתה בתחומים שונים ובעיקר הפרספקטיבה שעצם הישיבה יחד נותנת לדילמות ומאבקים אזוריים.

תחנה מס 2: בניין קרייזלר

chrysler tower
אחד מסמלי העיר הארכיטקטוניים בסגנון הארט-דקו.

הוא היה הבניין הגבוה ביותר, עד שנבנה ב-1931 האמפייר סטייט בילדינג ונחשב עד היום לאחד מגורדי השחקים המתוחכמים ביותר. הבניין נולד מתוך שאיפות תחרותיות של מר קרייזלר שבהמשך האשים את הארכיטקט בלקיחת שוחד מספקים ובסופו של דבר לא שילם לו את שכרו.

מכל זווית ברחובות שמסביב הבניין מרשים ואין סוף מבטים של עוברים ושווים נשואים מעלה. שווה להיכנס ללובי ולהתרשם ובכל מקרה, לחשוב רגע על היזמות והשאפתנות של ראשית המאה הקודמת.

grand central
תחנה מס' 3: Grand Central Terminal

אחת מתחנות הרכבת הראשיות בעיר. המבנה העצום והעתיק, מרתק בסגנונו ועשיר כמרכז מסחרי על עורק תחבורה ראשי. המון חנויות, מרמת שוק עד רמה עילית וכמובן בתי אוכל, כולל שוק אוכל. האולם המרכזי הענקי עם תיקרה כחולה אסטרונומית וחלונות זכוכית מיוחדים משרה אווירה מיוחדת מאד. אני יכול להסתובב שם אין סוף פעמים, להביט למעלה, או למטה מהקומות העליונות ולזרום עם המחשבות למקומות רחוקים מאד.

public library
תחנה מס' 4: הספרייה הציבורית של ניו יורק

מבנה מרשים מאד, אשר הוקם ב-1911 ומהווה מרכז תרבות, מאלו שאולי כבר לא יקומו יותר בעידן הדיגיטאלי בו אנו חיים. זו הספרייה השנייה בגודלה בארצות הברית, אחרי ספריית הקונגס, עם 53 מליון פריטים!

ההיסטוריה של הספרייה מרתקת מכל בחינה שהיא – תרבותית, פוליטית, דתית. אבל גם אם לא רוצים להתעמק, כדאי להתבונן בבניין המרשים, מבחוץ ומבפנים. קשה שלא לחשוב רגע על "עם הספר" ולקבל פרופורציה, שלא לדבר על המהפכה שעוברת עלינו בדור הזה, עם תפוצת הטאבלטים. על מה יביטו הנכדים והנינים שלנו עוד 100 שנים?

תחנה מס' 5: פארק בראיינט (Bryant Park)

צמוד לספרייה ועד לשדרה השישית, שוכן פארק מקסים שמהווה נקודת מנוחה ומפגש מופלאה. ככר דשא ענקית במרכז, עליה מתקיימים אירועים שונים על פי העונה (בחורף כולה הופכת, למשל, לאתר החלקה על הקרח) ומסביב לי, בינות לעצים העצומים, מסודרים שולחנות וכסאות גן ממתכת. קבוצות של שחקני שח, זוגות, חברים, שחקני פינג פונג ליד כמה שולחנות יעודים, מדפי ספרים באזור אחר. כל אלו משרים אווירה של שפיות בתוך המולת העיר. בחלק הצמוד לספרייה הציבורית, יש בארים פתוחים בהם אחרי הצהריים עומדים עם כוס בירה עשרות רבים של ניו-יורקרים ותיירים. בכלל, בארים פתוחים בעמידה נפוצים במקומות רבים בעיר.

שווה לקנות סנדבי'ץ טוב וקפה סביר באחד הדוכנים שבפינות הפארק או אפילו ארוחת צהריים מלאה מאחד ה-Delis שבסביבה ולהירגע קצת.

תחנה מס' 6: Times Square

אין ספק שבלילה איזור הככר הזו, מרשים ביותר. אולם גם ביום התצוגה הדינמית כל כך על מסכי הענק שמתוחים על כל בניין מסביב, מאד בולטת ומרתקת. ראש העיר בלומברג התעקש לסגור חלק גדול מהכבישים שחוצים שם (שדרת ברודווי והשדרה השביעית) לטובת כסאות ישיבה לעוברים ושבים, מה ששינה מאד את אופי המקום. חדשות רצות על קירות הבניינים, פרסומות וטיזרים מנצנצים בכל מקום ולרגע אפשר להסתחרר. הככר הזו אולי הומה תיירים יותר מכל מקום אחר, מה שבדרך כלל גורם לי להדיר את רגליי משם, אבל מצד שני אני לא יכול להתאפק מלחצות את המקום לפחות פעמיים ביום.

תחנה מס' 7: New Victory Theatre

תיאטרון אשר פועל במשך רוב היום ומציג מופעי בידור שמתאימים לילדים ולכל המשפחה במחירים מאד צנועים יחסית לתיאטראות ברודווי.

התיאטרון הזה נחנך בשנת 1995 ויועד מלכתחילה להציג לילדים ולכל המשפחה מופעים מגוונים מכל העולם, עם דרישה לספק לילדים בידור ברמה גבוהה מאד, טכנית ואמנותית. ניתן למצוא בתוכנית שלו מופעי קרקס, אקרובטיקה ושאר מופעים יצירתיים ומרתקים.

מסביב אפשר כמובן להתחבר לאין סוף תיאטראות ברודווי, אבל זה תוכן למאמר אחר.

תחנה מס' 8: בתי הקולנוע

על בלוק אחד ממוקמים בתי קולנוע ענקיים אשר מציגים את מיטב הסרטים הכי חדשים מסביב לשעון. כולל מסכי IMAX אדירים וסרטי תלת-מימד.

כל הסביבה מאד תוססת בסגנון פופ.

תחנה מס' 9: סופית אבל לאו דווקא אחרונה, נהר ההדסון

אחרי שעוברים את התחנה המרכזית השנייה החשובה כל כך – Port authority, הרחוב נעשה שקט יותר. הבניינים פחות צפופים, חדשים יותר ומיועדים למגורים. חוצים עוד 3 שדירות ומגיעים לנהר ההדסון, למזח מספר 83, עליו ממוקם ה-Circle line. מכאן יוצאות ספינות סיור ענקיות למסלולים שונים סביב מנהטן. בעונת הקיץ יוצאים סיורים מיוחדים לילדים אשר כוללים גם פעילויות מתאימות.
לאחרונה, הושלמה טיילת נפלאה צפונה, לאורך הנהר, עם מסלולים להולכי רגל ולרוכבי אופניים והרבה מפרצי ישיבה עם דשא וספסלים, המאפשרים מנוחה ורגיעה עם הנוף של ניו ג'רזי שמעבר לנהר.
צמוד ל-Circle line, נמצאת נושאת המטוסים Intrepid שמזמן משמשת כמוזיאון צבאי מרשים מאד. לאחרונה הוסיפו על גבי הספינה אגף מיוחד המציג את ספינת החלל Enterprise שיצאה משירות. חובבי תעופה וימאות ללא ספק ימצאו עניין בסיור על הספינה, אבל גם חובבי היסטוריה ובכלל מי שרוצה לקבל פרספקטיבה נוספת על האנושות.

אם הגעתם עד כאן לקראת השקיעה ואכן עברתם את כל המסלול תוך התבוננות, אם אפשרתם לעצמכם לספוג את האווירה והאנרגיה שברחוב הזה, ללא ספק מתאים לתפוש איזה ספסל או שולחן באחד מבתי הקפה שפזורים (לא בצפיפות) לאורך הטיילת. יש הרבה על מה לחשוב, מאיפה באנו, לאן אנו הולכים, מה השיגו חלוצים ויזמים ואיך נראית האנושות כאשר היא מתחברת כאן בכרך, רחוק מהסכסוכים האזוריים השונים.

 


לחיצה כאן לצפייה במפה מוגדלת

 

 

 

0
סיפור אהבה בין קציצית ודובדבנית ( הוכן לפי מתכון ...
רביולי שקדי עגל בקרם דלעת ערמונים ותפוזים
 

תגובות

עוד אין תגובות לפוסט זה. זה הזמן לתגובה ראשונה שלך
כבר רשום/ה באתר? לוגאין כאן
אורח
ראשון, 25 פברואר 2024

Captcha Image

אודות המחבר/ת

 טייס באל על לאחר 30 שנה כטייס קרב בחיל האויר. ארנון מעיד על עצמו: "יוצר בתשוקה לשמחת חיים. מא...
בחזרה לראש העמוד