המדרום

המדרום

 

מדרום ומאושר איור: ארנון קרמר

אאוריקה! איך רגע של השתנה בשירותים, גרם לארנון קרמר, מצפוניסט כבד להפוך למדרומיסט בהתהוות

 

מדברים על זה...

תהרוג אותי עמנואל. רק גברים יכולים לקשור "רגעי הארה" עם השתנה בשירותים...

מה לעשות, מוטיבים פאליים, עושים לנו את זה..

לדעתי סיפור ההשתנה הוא בכלל סיפור כיסוי לחוויה שהוא עבר בטיפול אצל רוני שלו, אבל לא ארנון קרמר ירשה שיתפסו אותו עם התחתונים למטה...

הפואנטה פה, אם להיות רציניים, היא ההבנה שאנחנו מתנהלים רוב הזמן עם רגשות אשם, עם "מצפון" שלא מאפשר לנו באמת להגיב כמו שבאמת היינו רוצים. המצפון הזה הוא בעצם הפחד שלנו משיפוט של הסביבה שהרי אם נתנהל כמו "המדרומים", נמצא את עצמנו בודדים.

אני לא מאמינה בלהיות או מצפוניסט או מדרומיסט. זה לא תמיד בשליטה שלנו. גם לא תמיד זה נכון. אנחנו לא חיים על אי בודד ויש מחיר לבחירה בדרום.

רגשות אשם הם לא ממש רגשות. הם מכסים על רגש אחר, אמיתי יותר. ברגע שאתה מודע לזה, אז הבחירה בצפון או בדרום היא לא כל כך רלוונטית, היא היא נכונה יותר לנשמתך.

תגיד, יצאת מהשירותים עכשיו? שלא תאבד את ה(מ)צפון גם אתה...

רקע:

לכולם מוכרת התופעה שישנם אנשים המצוידים ביכולת פסיכולוגית הנקראת מצפון.על פי האמונה הרווחת, הצפון אמור להיות הכיוון הנכון שבו יש לבחור במקרה של עימות. מהות יכולת זו אמורה להראות לבעליה את הכיוון הנכון, קרי: לצפון.

הכלי המתוחכם הזה הומצא על ידי הורים מבוהלים שרצו לגדל את ילדיהם בשלווה וללא בעיות. המנגנונים היעילים שהפעילו את המצפון היו אוסף רגשות אשם עמוקים שמקורם בדרך כלל היה הסבל הבלתי נסבל שנבע ממצוקות העבר של ההורים המסכנים.

האבולוציה הפולנית המערבית הצביעה על צפון ידוע ומוסכם על כולם לכל נושא, כך שהמשפחה והקהילה יכלו לחיות בשלום וללא הפתעות.

וכך, במהלך ההתבגרות, כל אחד היה יכול תמיד להוסיף פריטים חדשים למצפון ההולך וגדל ובכך להפוך ליותר קדוש. ובתימצות: ככל שסבל יותר כך חש טוב ונכון יותר.

ההארה:

ביום רביעי, 2 ספטמבר 2009 בשעה 10:45 נכנסתי למרפאה של רוני. מיד פניתי לשירותים כדי להטיל את מימיי. כאדם משכיל, למרות הצורך הדחוף להשתין, טרחתי והרמתי את הכיסוי העגול, כדי לא לטפטף עליו את הטיפות המוכרות.

רציתי להשתין ישירות אל מרכז האסלה כפי שאני רגיל בבית, אבל פחדתי שרוני תשמע את הרעש ובתושייה וללא היסוס, הטיתי את הזרם מעט שמאלה וסיימתי את המשימה כראוי, בשקט.

נכנסתי לפגישה עם רגשות מעורבים בלתי פתורים – מצד אחד הייתי גאה בעצמי על ביצוע מעולה, אבל מצד שני הייתי כעוס על הצורך לשלוט בעצמי במקום שהוא יותר מבית עבורי, משום שרוני מכירה אותי יותר טוב ממני.

בסיום הפגישה, בדרכי לשחרר (שוב) לחץ, צפו ועלו רגשי האשם והאחריות שמזמן לא שילמתי לה. שאלתי אותה "מה עם הכסף..?" והיא, כיצרנית חורים מיד הגיבה בפליאה על העיתוי.

ואז, ללא קשר מוסבר, ראיתי את הגילוי הגדול – ראיתי את המדרום !!

המדרום:

המדרום הוא למעשה הצד השני של מחט המצפון ,כלומר הוא מראה את הדרום.

הרעיון הוא לפעול על פי הצד השני של מחט המצפון ולמדוד את התוצאות, למרות רגשות אשם.

השימוש בטכניקת המדרום יאפשר לך לעזוב את הדפוסים הישנים שלך ולגלות נתיבים חדשים לעתיד מרתק. את הטיפשיות שבהיאחזות ברצף הזה של הבאר הרגשי. הבנתי שעלי לשבור בחדות לכיוון חדש. זה לא שאני משתין כממטרה, אלא שיש לי את החופש לבחור או לפחות את התובנה שלא כל מה שצרוב לנו ברצף הוא מחוייב המציאות. ואפילו יותר מזה- ברובו כובל אותנו לתבנית שהיתה יעילה להורינו.

ומאז... אני פחות כעוס, יותר מוחל, פחות מתכווץ לקונכייה ויותר שמח.

מדרומניקים וותיקים יודעים לדווח שפעולה זו תבטיח לך כי חברים ותיקים יעזבו אותך במהרה, אבל אולי תרוויח חברים חדשים ואמיתיים יותר.

בעת ביצוע טכניקת המדרום, מומלץ לזמזם את השיר הישן והמפורסם "היי דרומה, היי דרומה ....." ו... לחייך.

בהצלחה!

הערת המחבר: נכתב בשנת 2009 במלון מרידיאן אטואל, פריז. במקור באנגלית . תורגם לעברית לבקשת עורכי "שטעים".

תנו לי לעבור!
נושאים ביחד...
 

תגובות

עוד אין תגובות לפוסט זה. זה הזמן לתגובה ראשונה שלך
כבר רשום/ה באתר? לוגאין כאן
אורח
רביעי, 27 אוקטובר 2021

Captcha Image

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://sh-taim.co.il/

בחזרה לראש העמוד